Marcin:
Utrwalanie ćwiczeń naprzemiennych - zdjęcia z opisem w załączniku. Proszę o utrwalanie tych ćwiczeń w miarę możliwości codziennie i informacje , czy udaje się je wykonywać w różnych wariantach , czy może są trudności.
Proszę o utrwalanie ćwiczeń z zeszłego tygodnia ,
Pozdrawiam
Agnieszka Kozłowska
Doskonalenie koordynacji naprzemiennej
Najlepiej jak osoba dorosła ćwiczy razem – tzn. pokazuje poniższe ćwiczenia
- Stawianie na zmianę stopy prawej po lewej stronie i odwrotnie - 10x
- Skłon prawa ręka do lewej stopy i odwrotnie - 10x
- Prawy łokieć do lewego kolana i odwrotnie - 10x
- Zgięcie lewej ręki wyprost prawej ( jednocześnie) i odwrotnie - 10x
- Dotknie piłką do do kolan na zmianę - 10x
Filip:
Doskonalenia równowagi dynamicznej i skoczności
W filmach poniżej ćwiczenia na drabince koordynacyjnej . Potrzebna tylko taśma malarska. Dobrze zacząć od prostych elementów:
- chodzenia po linii ( po dwóch liniach ) do przodu, do tyłu, w bok
- skoków obunóż – z linii na linię lub między liniami
- skoków na jednej nodze ( j.w.)
- pozostałych pokazanych w filmach
Proszę o powtarzanie ćwiczeń integracji odruchów - dla ułatwienia przesyłam raz jeszcze
Zestaw ćwiczeń integrujących przetrwałe odruchy
- dziecko leży na brzuchu ,głowa symetrycznie wsparta na czole , ręce proste wyciągnięte do przodu – ćwiczenie : unosi jednocześnie ręce i nogi proste nad podłoże. Utrzymuje 10-15 sek. I wraca do pozycji wyjściowej. Powtarzamy 5x . Ważne – ręce i nogi trzyma w górze proste , nie zgina ani w łokciach, ani w kolanach.
- dziecko na plecach , ręce wzdłuż tułowia ,nogi razem –ćwiczenie : jednocześnie przesuwa nogi i ręce w bok i z powrotem ( pajacyk) ; ruch powinien być jednostajny i jak najwolniejszy.
- dziecko leży na plecach , ręce wzdłuż tułowia , nogi swobodnie wyprostowane – ćwiczenie: zgina nogi , chwyta za kolana i przyciąga do klatki piersiowej jednocześnie przyciąga głowę do kolan – utrzymuje tę pozycję 10-15 sek.( głośno liczymy) i wraca do pozycji wyjściowej. Powtarzamy 5x
Przesyłam link – https://www.youtube.com/watch?v=kGAZ7K9pS3U – na początku filmu trochę teorii, interesują nas trzy pierwsze ćwiczenia , które wykonuje. Pozostałe ćwiczenia pokazane w filmie na razie niekonieczne.
Maria:
Przesyłam ćwiczenia stymulacji do podporu oraz filmy z pokazem technik przygotowujących ręce do podporu W załączniku przesyłam linki do filmów z uzupełniającym opisem. Proszę o informację czy udało się wykonać te i wcześniej proponowane
Pozdrawiam
Agnieszka Kozłowska
Przezwyciężanie niepewności grawitacyjnej i stymulacja obronnego podporu
Wyrównywanie napięcia mięśni w obrębie dłoni
Przed wykonaniem poniższych ćwiczeń dobrze jest przygotować dłonie do podporu – technika pokazana w filmach poniżej. Dotyczy typowej ręki spastycznej – ale można stosować dla wyrównania napięcia mięśni oraz do zmniejszenia tzw. restrykcji ( ograniczenie przesuwalności ) w obrębie powięzi i skóry. Technika ta jednocześnie stymuluje czucie głębokie . Po takim masażu ćwiczenia podporu na kończynach górnych jest zazwyczaj łatwiejsze.
https://www.youtube.com/watch?v=5N-E6w5IKec otwieranie ręki link 1
https://www.youtube.com/watch?v=F94CDcsFWBg ręka spastyczna link 13 palce
- Stymulacja przedsionkowa na piłce – przygotowanie do podporu
– bujanie do przodu – do tyłu
Bujamy tak , aby raz dziecko dotykało podłoża raz rękoma , raz stopami 10x
- bujanie na boki
Bujamy tak , aby raz dziecko dotykało podłoża raz ręką i nogą prawą jednocześnie,
raz ręką i nogą lewą 10x
- Wychylenie do przodu – aż dotyka podłoża – pomagamy oprzeć ręce w podporze
Przytrzymujemy ten podpór kilka sekund dla utrwalenia odczucia podporu
Powtarzamy 5x
- W pozycji klęku podpartego ( na materacu albo złożonym kocu )
– piłka przed dzieckiem – pomagamy położyć prawą rękę na szczycie piłki( lewa ręka pozostaje na podłożu ) – pozostawiamy – dziecko zdejmuje rękę i z powrotem stawia na podłożu.
Powtarzamy ta kładąc raz jedną rękę na piłce , raz drugą 10x
Krzyś:
Dzień dobry
Przesyłam zestaw ćwiczeń naprzemiennych oraz film z instruktażem. Proszę o utrwalanie proponowanych poprzednio - integracji odruchów. Czy udaje się je wykonywać ? Proszę o informacje jak Krzysztof sobie radzi.
Pozdrawiam
Agnieszka Kozłowska
Ćwiczenia naprzemienne
Stań luźno, zegnij ręce w łokciach. Zacznij wykonywać w miejscu ruchy nogami, jak przy chodzeniu, ale unoś wysoko kolana – tak, aby naprzemiennie prawe spotkało się z lewym łokciem, a lewe z prawym.
Wykonuj ćwiczenie powoli i uważnie, angażując również wzrok: kiedy lewe kolano dotyka prawego łokcia, patrzmy w lewo i odwrotnie.
Dla utrwalania naprzemienności możemy robić liczne przerwy, ale łączny czas ćwiczenia w ciągu dnia nie powinien być krótszy, niż 5 minut.
Wszelkie inne ruchy naprzemienne, angażujące jednocześnie lewą i prawą stronę ciała, przekraczające linie środka, pobudzają do działania, wzmagają koncentrację, a ponadto tworzą w mózgu nowe połączenia nerwowe między półkulami.
Korzystając ze swojej wyobraźni możesz wymyślić niezliczoną ilość innych, dodatkowych ćwiczeń! Ruchy naprzemienne, np. dotykanie lewą dłonią prawego łokcia i odwrotnie, dotykanie lewą dłonią prawego ucha i odwrotnie, dotykanie lewą dłonią lub lewym łokciem prawego kolana i odwrotnie. Ćwiczenia te wykonujemy w marszu ,w miejscu, w pozycji siedzącej czy leżeniu na plecach.
Integrują one pracę obu półkul, wspomagają koordynację ruchową.
Poniżej filmy z przykładami ćwiczeń :
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz