poniedziałek, 18 maja 2020

Ćwiczenia od Pani Agnieszki

Dla każdego coś dobrego: 

Marcin: 

Proponuję ćwiczenia dużej motoryki - usprawniania koordynacji ruchowej i nauki skoków. Ćwiczenia wykonuje się na tzw. drabince koordynacyjnej . Pod hasłem - łatwe !!!  W załączniku przesyłam linki do filmów z pokazem ćwiczeń i uzupełniającym opisem. Proszę o informację czy udało się wykonać te i wcześniej proponowane
Pozdrawiam
Agnieszka Kozłowska

Ćwiczenia koordynacji ruchowej i nauka skoków 
W filmach poniżej ćwiczenia na drabince koordynacyjnej . Potrzebna tylko taśma malarska. Dobrze zacząć od prostych elementów: 
- chodzenia po linii ( po dwóch liniach ) do przodu, do tyłu, w bok 
- skoków obunóż – z linii na linię lub między liniami 
- skoków na jednej nodze ( j.w.)
- pozostałych pokazanych w filmach




Filip:

Proponuję ćwiczenia naprzemienne  - filmy z opisem w załączniku. Proszę o utrwalanie tych ćwiczeń w miarę możliwości codziennie i informacje , czy udaje się je wykonywać w różnych wariantach , czy może są  trudności.
Proszę o utrwalanie ćwiczeń z zeszłego tygodnia , które są ściśle związane z proponowanymi dzisiaj .

Ćwiczenia naprzemienne
Stań luźno, zegnij ręce w łokciach. Zacznij wykonywać w miejscu ruchy nogami, jak przy chodzeniu, ale unoś wysoko kolana – tak, aby naprzemiennie prawe spotkało się z lewym łokciem, a lewe z prawym. Wykonuj ćwiczenie powoli i uważnie, angażując również wzrok: kiedy lewe kolano dotyka prawego łokcia, patrzmy w lewo i odwrotnie.
 Podobnie jak przy leniwych ósemkach możemy robić liczne przerwy, ale łączny czas ćwiczenia w ciągu dnia nie powinien być krótszy, niż 5 minut.
Wszelkie inne ruchy naprzemienne, angażujące jednocześnie lewą i prawą stronę ciała, przekraczające linie środka, pobudzają do działania, wzmagają koncentrację, a ponadto tworzą w mózgu nowe połączenia nerwowe między półkulami
Korzystając ze swojej wyobraźni możesz wymyślić niezliczoną ilość innych, dodatkowych ćwiczeń! Ruchy naprzemienne, np. dotykanie lewą dłonią prawego łokcia i odwrotnie, dotykanie lewą dłonią prawego ucha i odwrotnie, dotykanie lewą dłonią lub lewym łokciem prawego kolana i odwrotnie. 
Ćwiczenia te wykonujemy w marszu w miejscu, w pozycji siedzącej czy leżeniu na plecach. Integrują one pracę obu półkul, wspomagają koordynację ruchową. 



Marysia:
Przesyłam  ćwiczenia -  wyrównującego napięcie mięśni w osi ciała ( opis w załączniku) . Zachęcam do wykonywania tych dwóch elementów w miarę możliwości codziennie. Nie zajmują dużo czasu ,a na pewno będą dla Marii pozytywnym bodźcem . Bardzo proszę o informację czy opis jest zrozumiały i czy udaję się  te ćwiczenia wykonywać .
Wyrównywanie napięcia mięśni  w osi ciała
 – techniką  mobilizacji : powięzi piersiowej i brzusznej 
powięzi piersiowej i lędźwiowej
( powięź  to tkanka między skórą a tkanką mięśniową , której zablokowanie ogranicza pracę mięśni i w tym wypadku również ruchy rotacji tułowia np. w pozycji siedzącej )
  1. Pozycja wyjściowa – leżenie na plecach. Dziecko rozebrane z bluzki tak , aby Pani ręce miały  bezpośredni kontakt z ciałem ( i przykryta kocem , wystarczy jak Pani poczuje to ćwiczenie  pod ręką – i oczywiście Pani ręce muszą być ciepłe)
Jeśli siedzi Pani z lewej strony Marysi , prawą dłoń kładzie na środku  górnej części klatki piersiowej , lewą na środku dolnej powierzchni brzucha tak aby czuła Pani pod ręką kości miednicy.
Ćwiczenie : 
prawą ręką delikatnie i bardzo wolno taki ruch , jakby chciała Pani przesunąć skórę  klatki piersiowej od  siebie , jednocześnie  lewą  ręką delikatnie i bardzo wolno taki ruch, jakby chciała przesunąć skórę podbrzusza do  siebie  i z powrotem 
( ruchy rąk są jednoczesne – jedna” pcha”-druga „ciągnie”)i zmiana : 
  1. pozycja wyjściowa – leżenie na brzuchu i podobnie 
  2. ręka na wysokości odc. piersiowego  , lewa na miednicy – jedna ręka „spycha” tkankę miękką od siebie , druga „ściąga” do siebie  i zmiana kierunku działania rąk

WAŻNE :
Ruchy są w tej technice prawie niezauważalne !!! 
Nie przesuwa się rąk po skórze tak jak przy masażu tylko dłoń przyklejona przesuwa skórę, powięź mięśnie delikatnie i bardzo powoli !!!!!
Proszę na początek wykonać nie więcej niż po 5 raz na każdą stronę 
Mam nadzieję , że opis jest zrozumiały. Nie ma gotowych filmów instruktażowych . A nagranie przeze mnie wymagałoby drugiej osoby w roli modela – co w obecnej sytuacji jest nieosiągalne.


Krzyś:

Przesyłam pomysł na wykonanie butelek sensorycznych oraz przykłady ćwiczeń z ich wykorzystaniem. Opis z filmami w załączniku. Proszę o utrwalanie pozostałych ćwiczeń i o informację czy udało się wykonać te dzisiejsze.

  1. Usprawnianie percepcji wzrokowej- fiksacji ,wodzenia , uwagi
  2. Doskonalenie chwytu oburącz 
  3. Usprawnianie koordynacji ruchowej
Potrzebne będą  do ćwiczeń butelki sensoryczne -pomysł na wykonanie poniżej w filmach 


Uwaga- lepiej zrobić w butelkach plastykowych , 1 -1,5 litrowych. To da dodatkowo efekt stymulacji czucia głębokiego. Po zakręceniu warto obkleić zakrętkę taśmą montażową ( albo inną , lub na klej ważne ,aby dobrze się trzymała) . Brokat lub inne mieniące elementy dobre dla stymulacji wzroku. Myślę, że Krzysztof chętnie będzie je używać do spontanicznej zabawy. Ale można zaproponować np.: 
- zabawę w kręgle – ustawiamy kilka butelek( nie muszą  być wszystkie takie „ bogate” część może być tylko wypełniona zabarwiona wodą) i tocząc piłkę zbija kręgle
- kręcenie – na podłodze kręci leżącą butelkę( należy jej pokazać tą czynność)
- przekładanie butelki wokół bioder – w pozycji leżenia na plecach , siadzie lub staniu 
- rzucanie-łapanie samodzielne lub w parach
- rzucanie-łapanie między sobą
- slalom między butelkami 
- przeskoki nad butelkami
“Keep your eyes on the stars, and your feet on the ground.” – Theodore Roosevelt The stars in the night sky are always such a magical sight. I find it deeply relaxing to sit outside and star gaze. Over the summer, we did a little bit of backyard camping with our little nugget. Since she …These DIY sensory bottles are addictive. Even more so since I made them in my three favorite colors: rainbow, glitter, and glow-in-the-dark.

10 brincadeiras sensoriais para bebês de 0 a 12 meses

Gumki kolorowe                                           Pocięte słomki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz