Do poprzednich ćwiczeń dołożyłam kolejne - wszystkie stanowią całość , proszę o ich wykonywanie w miarę możliwości codziennie. Stymulacja błędnika i zmiany położenia ciała w przestrzeni są dla Marii istotne i wpływają na pionizację.
Dołączyłam do tego dwa filmy - krótkie obrazy jak pracować z obręczą barkową . Polecam i zachęcam do wypróbowania.
Proszę o informację czy udaję się Państwu wykonywać zaproponowane ćwiczenia.
Pozdrawiam.
Agnieszka Kozłowska
Propozycje ćwiczeń :
- Masaż dociskowy- dziecko w leżeniu na plecach ( podłoże raczej miękkie np. materac)
- przykrywamy kołderką sensoryczną (ewentualnie kocem)-od stóp do połowy klatki piersiowej ; wykonujemy mocne uciski obejmując rękoma barki , boki i RR, miednicę , NN w rytmie narastający docisk – przytrzymać 3-5 sek.- puścić stopniowo schodzimy w dół. Napięcie w obrębie RR powinno się stopniowo zmniejszać. Ważne, aby nacisk narastał powoli i całą sekwencję wykonywać bardzo spokojnie. Powtórzyć 3-5 x
- zdejmujemy kołderkę, z lekkim stałym dociskiem wykonujemy tzw. passy- przesuwamy ręce od barków wzdłuż RR, boków i NN do stóp (obejmując rękoma jak największą powierzchnię). Powtórzyć 10-15x
- Ćwiczenia na dużej piłce – dziecko kładziemy na piłce na brzuchu
- rodzic siedzi na łóżku z dzieckiem przed sobą (trzymając je między nogami ale nie na kolanach) ; piłka przed dzieckiem ( trzymana stopami lub zablokowana żeby nie „uciekła”); przed położeniem dziecka na piłkę kołyszemy się razem z nim na boki oraz do przodu i tyłu (powoli zwiększając wychylenia)- ok 1-2 min; Następnie powoli kładziemy na piłkę i dla poczucia bezpieczeństwa dociskamy lekko swoim ciałem ( dziecko czuje jednocześnie przód i tył ciała). W takiej pozycji kontynuujemy kołysanie – tempo jak najwolniejsze , zwiększamy wychylenia. RR dziecka( w zależności od napięcia) mogą być na początku wzdłuż tułowia, stopniowo w bok , najlepiej do przodu .Wykonywać 5-10 min
- Ćwiczenie na dużej piłce- kładziemy dziecko na piłce na plecach
- Tak jw. tylko dziecko siedzi przodem do rodzica na kolanach ; piłka jak wyżej ; powoli opieramy na piłce odcinek lędźwiowy , potem piersiowy aż do położenia głowy na piłce; Trzymamy chwilę w bezruchu, następnie dociskamy ( wciskamy w piłkę) oburącz barki dziecka na zmianę z miednicą – ok 1-2 min. Staramy się go rozluźnić . Potem wykonujemy powolne ruchy kołysania ; na boki jednocześnie wychylając do tyłu- 2-5 min .
Można stopniowo dojść do pozycji kiedy głowa prawie ( lub rzeczywiście ) dotyka do podłogi- utrzymujemy – najczęściej po kilkunastu sekundach dzieci( z podobnymi problemami ja Maria)zaczynają wyciągać ręce w stronę podłogi- pojawia się reakcja obronnego podporu. Warto chwilę poczekać. Ale wykonywać tylko wtedy gdy jesteśmy pewni asekuracji . Jeśli się udaje – powtórzyć 3-4 x .
Na zakończenie odpoczynek na brzuchu na podłodze( łóżku)
Uwagi:
Ćwiczenie 3 proszę( jeśli to możliwe) wykonywać codziennie, zawsze poprzedzając ćwiczeniem 2. To ćwiczenie jest ważne- dostarcza brakujących wrażeń i odczuć. Wciąż obserwuję u Marii niedostateczne odczuwanie „ tyłu ”ciała ( dlatego przypominam też o wciąż aktualnym masażu dociskowym) oraz potrzebę stymulacji błędnika.
Proponuję również ćwiczenia obręczy barkowej - w krótkich filmikach. Proszę spróbować . Dają dobre efekty( przy systematycznym stosowaniu)
https://www.youtube.com/watch?v=NxtCSrd_E6g rozluźnianie i mobilizacja obręczy barkowej https://www.youtube.com/watch?v=rubXApwxHg8 rozluźnianie i mobilizacja obręczy barkowej
Najważniejsze w zaproponowanych elementach terapii jest jak najwolniejsze tempo i nasz spokój oraz cierpliwość. Podczas ćwiczeń można dodać spokojną muzykę klasyczną lub relaksacyjną.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz